تبلیغات
ریاضی راهنمایی(طلایه داران) - تاریخچه ی اعداد صحیح

تاریخچه ی اعداد صحیح

یکشنبه 19 مهر 1388 11:12 ب.ظ

نویسنده : alone boy ...
اینم یک مطلب دیگه  

تاریخچه اعداد صحیح :

مفهوم عددهای منفی به وسیله هندسیها پدید آمد آنها اعداد منفی یعنی عددی که کمتر از صفر بود را (وام یا قرض) و مقدارهای مثبت را (دارایی) می نامیدند.

ابوالفای بوزجانی از بزرگترین ریاضیدانان و منجمین قرن سوم هجری قمری در کتاب هفت منزل ، در منزل دوم نخستین کاربرد اعداد منفی در جهان سلام ذکر کرده و از اصطلاح (دین یا وام) برای این مفهوم استفاده نموده.

ریاضیدانان اروپایی اغلب به جواب منفی بی توجه بودند و اهمیت نمی دادند و آنها را جواب های دروغ و بی معنا می دانستند.

بطور کلی اعداد صحیح سابقه ای بیش از دو هزار سال دارند ، ریاضیدانان طی این مدت از نهادهای گوناگونی برای نمایش کمک گرفته اند.

قدیمی ترین روش نمایش عددهای صحیح مربوط به دویست سال پیش از میلاد است این روش را چینی ها به کار می بردند. آنها برای نمایش اعداد از چوب خطهای کوچک (/) استفاده می کردند . برای مشخص شدن اعداد مثبت از اعداد منفی از رنگ قرمز و سیاه استفاده می کردند.

هندسیهای باستان عدد صحیح مثبت را بدون هیچ علامتی می نوشتند ، ولی عددهای منفی را با یک دایره مشخص می کردند. این دایره گاهی تو خالی یا پر بود و بالای عدد قرار می گرفت و گاهی دورتادور عدد کشیده می شد. حدود سال 1400 میلادی ، بازرگانان اروپایی برای رفع مشکلات محاسبه ای خود از چینی ها و هندسیها تقلید کردند ، آنها نیز نمادهایی برای عددهای صحیح انتخاب کردند ، پیش از عدد مثبت حرف P را به اختصار از plus به معنای جمع می آوردند و پیش از عددهای منفی نیز m می نوشتند و m به اختصار از minus به معنای منها است.

این نمادها همچنان تغییر می کردند و به شکلهای مختلف نوشته می شدند تا این که از علامت (+) برای اعداد مثبت و علامت (-) برای اعداد منفی عمومیت یافت
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -