تبلیغات
ریاضی راهنمایی(طلایه داران) - عملیات هوایی

عملیات هوایی

پنجشنبه 23 مهر 1388 04:59 ب.ظ

نویسنده : مهدی اجلی
کلیک !!!!!!!!!!!

در یك عملیات نظامی، فرماندهان نیروی هوایی تصمیم گرفتند كه یكی از انبارهای مهمات دشمن را بمباران كنند.اما در این عملیات،مسافتی كه هواپیما باید طی می‌كرد تا می‌توانست انبار را بمباران كند،تقریبا" سه برابر شعاع عمل هواپیما بود.(مسافتی كه هواپیما با توجه به میزان سوخت محدود خود می تواند طی كند را شعاع عمل هواپیما گویند و با R نشان می‌دهند.)

 

بنابراین فرماندهان تصمیم گرفتند كه به جای یك هواپیما از ده هواپیما استفاده كنند كه همگی مخزنشان پر بوده و فقط یكی از آن‌ها حامل بمب است و نه هواپیمای دیگر در بین راه،هر یك به نوبت،باقی مانده ی سوخت خود را بین هواپیماهای دیگر تقسیم می كنند و خود در همان جا متوقف می شوند تا این كه هواپیمایی كه حامل بمب است، به هدف برسد.اما فرماندهان نگران بودند كه آیا ده هواپیما برای این منظور كافی است؟ و برنامه‌ی سوخت‌گیری در بین راه چگونه تنظیم شود؟

 

یك راه حل: 

ده هواپیما به طور همزمان با مخزن‌های پر از پایگاه حركت می‌كنند و یكی از آن‌ها حامل بمب است. هنگامی كه هواپیماها سوخت خود را مصرف كردند و از سوختشان باقی ماند، یكی از هواپیماها سوخت باقی‌مانده را بین نه هواپیمای دیگر تقسیم می‌كند یعنی به هر كدام به اندازه‌ی سوخت می‌دهد تا مخزن همه‌ پر شود و متوقف می‌شود.(با مصرف سوخت،می توان مسافت را طی كرد.)هنگامی كه هواپیماها سوخت خود را مصرف كردند و سوخت برایشان باقی ماند، یكی از هواپیماها،باقی‌مانده‌ی سوخت خود را بین هشت هواپیمای دیگر تقسیم می‌كند كه به هر كدام می‌رسد و دوباره مخزن‌ها پر می‌شود و هواپیمایی كه سوخت خود را تقسیم كرد، متوقف می‌شود.(با مصرف سوخت،می توان مسافت را طی كرد.) هواپیماها همین طور به عمل سوخت‌گیری در حال پرواز ادامه می‌دهند تا این كه آخرین هواپیما كه حامل بمب است به هدف برسد و انبار را بمباران كند.

 


همان‌طور كه گفته شد،در طول مسیر به هواپیمای اصلی به اندازه‌ی سوخت اولیه اش اضافه می‌شود. بنابراین هواپیمای اصلی می‌تواند به اندازه‌ی  و یا مسافت را طی كند.ولذا .یعنی با این روش سوخت‌گیری و با تعداد ده هواپیما،می‌توان هدفی كه در فاصله‌ی تقریبی 3 برابر شعاع عمل هواپیما باشد را بمباران كرد. 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -